Historie klubu - slovem

HISTORIE KLUBU

S myšlenkou založení sportovního oddílu kulečníku v Prostějově přišel pan Stanislav Svoboda a Zdeněk Šup, kteří trpělivě shromažďovaly potřebné informace nejdříve v Olomouci pak v Brně a v městech, kde již oddíly existovaly.

Následně obcházely všechny prostějovské hostince a snažily se tamní hráče a nadšence sdružit v nové sportovní organizaci. Pan Svoboda na OV ČSTV zjistil,že vedoucí tajemník ani nevěděl, že v ČSTV je kulečník veden jako sportovní odvětví. V tehdejší komunistické době se zdálo být založení nemožné, ale přes veškeré problémy a těžkosti za přispění téměř všech zainteresovaných se to nakonec podařilo.

Ustavující schůze nové TJ Kulečník Prostějov (žádná se stávajících TJ nás nechtěla) se konala 22.listopadu 1980 v Hostinci u Spartaku nynější Restaurace u Dittrichů za přítomnosti zástupce VzTJ Brno pana Darebníka a vedoucího tajemníka OV ČSTV v Prostějově Františka Slavotínka. Jako předseda byl zvolen Ing. Jaroslav Veselý, do výboru TJ byly dále zvoleni pánové Stanislav Svoboda, Milan Benda, Slavomír Lenert a Josef Vavřinec.

foto nelze zobrazit (poprvé v novém prostoru členové výboru panové Benda,Lenert, Svoboda a Veselý(foto p.Vavřinec))

Je potřeba se ještě zmínit a zároveň poděkovat panu Šupovi který ve výboru TJ nepůsobil, ale pečlivě se staral o kreslení tabulek potřebných k soutěžím, turnajům a převážně vykonával funkci vrchního rozhodčího. Začal také vést kroniku TJ, která se ale bohužel nedochovala.

clanek-101280 článek ve Stráži Lidu ke vzniku

Po dlouhých tahanicích vybojovaly na tehdejším MNV prostory pro první hernu, která se nacházela v Drozdovicích č.46.

malovani-herny (úpravy nové herny panové Zinič a Kunert)

Sehnat kulečníkové stoly nebylo ze začátku také vůbec lehké, něž se podařilo sehnat vlastní hrálo se na zapůjčených a pronajatých stolech z Olomouce a Brna.

clanek-8283 článek ve Stráži lidu

svoboda-v-rest-sport (asi nejstarší fotografie – Stanislav Svoboda na později zakoupeném stole v Restauraci Sport ještě před vznikem TJ)

První družstvo bylo zapsáno v Československém kulečníkovém svazu pro sezónu 1981–1982. Jako nováček soutěže hrálo družstvo ve složení Mazánek, Svoboda a Kunert nejnižší soutěž II. třídu, která byla tenkrát třetí nejvyšší a hrála družstvy ZK-ZGK Třebíč.

utkani-s-trebic první sporovní družstvo pánové Svoboda, Kunert, Mazánek při utkání s Třebíčí – pánové Uher, Vejmělka, Bláha)

Hlavní zásluhu na rozvoji závodní poziční hry měl z počátku pan Mazánek, který byl dlouhou dobu tahounem Prostějovského áčka, i když dojížděl do Prostějova až z Vyškova. Panu Mazánkovi se i přes četné snahy nikdy nepodařilo založit ve Vyškově sportovní oddíl kulečníku.

sv-ho-ku-a-vyskov (přátelské utkání s kulečníkáři z Vyškova – z leva pánové Svoboda, Holomek, Kunert, Polášek, Dekař a Mazánek)

Prostějovský klub se dále rozrůstal, přibylo i několik nových členů a pro další sezóny nastupoval do soutěže se dvěma družstvy. Hra se zlepšovala a z klasické hospodské hry se hlavně díky panu Mazánkovi přecházelo na závodní pojetí, které přinášelo své ovoce.

clanek-83 článek ve Stráži lidu

ka-sv-ha-ku-be-su-ho (Stanislav Svoboda, Miloslav Havlíček, Zdeněk Šup, Stanislav Holomek, Milan Kampo, Milan Benda a Milan Kunert)

V roce 1988 se TJ Kulečník Prostějov přestěhoval do nové herny na Palackého ulici 25, kde sídlí do dnes.

O výborné práci s mládeží svědčí úspěchy prostějovských juniorů, kteří pod vedením Milana Kunerta obsazovali přední místa juniorských republikových šampionátů a nominovali se i na Mistrovství Evropy.

Po dvou sezónách, kdy nám postup do nejvyšší soutěže unikl jen o vlásek postoupil TJ Kulečník Prostějov v sestavě Jiří Nenál, Milan Kunert, Martin Dostál a Stanislav Svoboda po suverénním vítězství v divizi v roce 1992 do nejvyšší soutěže 1. ligy.

Zde je odkaz na brožuru k 25 letému výročí vzniku našeho klubu

Zde je odkaz na všechny dochované úspěchy našich hráčů

Napsal , tisk, přečteno 1391x